Ми робимо
інформацію доступною
Оновлений сервіс формування звітності SMIDA XML Reports

Світ втратив рівновагу через пандемію коронавірусу, 2020-й - втрачений рік, - Saxo Bank


03.04.2020 13:40

Спалах коронавірусної інфекції Covid-19 запустив три макроекономічні імпульси - це глобальний удар по попиту, глобальний удар по пропозиції та нафтова війна, що збила ціни на ринку до багатомісячних мінімумів, ідеться в огляді Saxo Bank.

"Ці події призведуть до масштабного знецінення капіталу і, незабаром, до структурного безробіття", - стверджує головний економіст і директор з інвестицій Saxo Bank Стін Якобсен, передає Інтерфакс-Україна.

"Такий потрійний удар по світовій економіці практично гарантовано зробить 2020-й втраченим роком. Регулятори мають зробити все можливе, щоб упоратися з реальною глобальною рецесією", - говорить експерт.

"У певних моментах нинішні події вже затьмарили хаос 2008 року: деякі ринки протягом одного дня рухаються сильніше, ніж зазвичай за цілий рік, і в цих умовах видно брак ліквідності. В обстановці панічного зниження накопиченого боргового навантаження (делевереджинг) стає зрозуміло, що "гроші важливіші за все". Фонди, банки, інвестори й навіть компанії стикаються не лише з радикальним зниженням цін на активи, а і з різкими коливаннями кореляцій між портфелями та стрибками прибутків і збитків", - наголошується в огляді.

Тим часом центральні банки поспішають надати підтримку у формі зниження ставок і вливань ліквідності. Компаніям або фондам, які певною мірою покладаються на кредити, це може допомогти за рахунок зменшення майбутніх витрат на фінансування. Але це не допомагає цінами на акції та на кредитні активи; багато учасників ринку все одно продають активи, часто дуже неліквідні, заради широкого делевереджингу.

"Нинішній цикл гірший за попередні, тому що низькі й навіть від’ємні дохідності багатьох активів останніми роками призвели до "гонитви за дохідністю", в якій багато учасників ринку пішли далеко кривою ризику в бік особливо неліквідних активів на кшталт прямих інвестицій у приватні компанії (privateequity) і високоризикових корпоративних облігацій", - зазначають у Saxo Bank.

Наразі відбувається інтенсивний перегляд цін, що супроводжується високою волатильністю, і відсіювання тих моделей оцінки високоризикових активів, які базуються на низьких процентних ставках, інтервенціях центробанків і досить наївному припущенні про нескінченне зростання мультиплікаторів.

"Той струс, який ми бачили в першому кварталі, змінить інвестиційний ландшафт і норми апетиту до ризику в 2021 році. Крім того, він змінить модель довгострокової алокації портфелів зі звичайного "60% акцій, 40% облігацій" на хеджування через сировинні товари та купівлю волатильності", - вважає Якобсен.

ПРОГНОЗ ДЛЯ РИНКУ АКЦІЙ - НАЙГІРШИЙ З 2008 РОКУ

Поточна криза відбувається за торговельною війною США і Китаю, що підірвала глобальну пропозицію й уповільнила економічне зростання. Удар, і по попиту, і по пропозиції, завданий коронавірусом, разом із ціновою війною Саудівської Аравії та Росії на нафтовому ринку, загрожує серйозно підірвати світовий інвестиційний клімат.

Ринки акцій, безсумнівно, постраждають, і в разі розвитку ситуації за найгіршим сценарієм індекс S&P 500 може знизитися до 1600 пунктів (2470,5 пункту на закриття ринку 1 квітня), зазначають у Saxo Bank.

"Оскільки котирування акцій відображають майбутнє і перспективи зростання, саме вони виявилися найбільш чутливими до нинішньої кризи. Інвестори відчайдушно намагаються вийти з них і зафіксувати накопичені за роки зростання великі прибутки", - зазначає Пітер Гарнрі, що відповідає в Saxo Bank за стратегію на фондових ринках.

Оскільки такі глобальні пандемії є дуже рідкісними, всі моделі прогнозування ВВП можна відкинути. Радикальні карантини в усій Європі та ймовірність того, що Covid-19 стане сезонним захворюванням, можуть зробити шкоду більш глибокою і довгостроковою, ніж передбачалося.

"Ми перебуваємо на тій стадії, коли регулятори активно стимулюють економіку; сюди належать і різноманітні програми кредитування від урядів, і відстрочки за сплатою податків. Після двох панічних знижень ставки ФРС, унаслідок яких вона знизилася до 0-0,25%, усі основні центробанки підійшли до нульової межі", - йдеться в огляді.

"Ми вважаємо, що наразі всі ці стимулювальні заходи можуть поліпшити настрої та підвищити ціни активів. Однак у міру публікації індексів економічної активності інвестори зрозуміють, що цього замало, й ринки акцій знову підуть униз. Рано чи пізно економіка буде достатньо простимульована, щоб виникла рівновага, але акції до цього часу будуть на дні", - зазначають у Saxo Bank.

ПЕРШИМ ЗІ СВІТОВОЇ БУРІ ВИЙДЕ КИТАЙ

В акціях панує "ведмежий" тренд: рух цін явно вказує на тривогу, а учасники ринку б'ються за ліквідність. Однак рано чи пізно кризу вдасться подолати, йдеться в огляді.

Експерти Saxo Bank зазначають, що зниження рівня страху станеться тоді, коли весь світ пройде через те саме, через що пройшла Азія в січні-лютому.

"Потрібно переглянути очікування за фундаментальними показниками й доходами. Регулятори зіткнулися з потрійною загрозою: удар по попиту, удар по пропозиції та знецінення капіталу на ринку енергоносіїв. Китай першим вступив у період економічного спаду - передбачається, що за перший квартал падіння ВВП КНР може сягнути 10-20%, але в найближчі квартал-два хвиля напевно дійде до єврозони та США".

"Парадокс у тому, що економічне зростання Китаю в другому кварталі, ймовірно, прискорюватиметься, тоді як в решті світу уповільниться", - говорить Кай Ван-Петерсен, який відповідає за макроекономічні стратегії в Saxo Bank.

Більшій частині Азії посилення економічного зростання в Китаї піде на користь, з урахуванням високих обсягів взаємної торгівлі між КНР і країнами регіону. Сфера послуг у Китаї поступово відновлюватиметься: у країні знову відкриваються ресторанні мережі, й деякі провінції повідомляють про майже 100-відсоткове повернення до нормального життя.

СИРОВИННІ РИНКИ ОЧІКУЮТЬ ВЕЛИКИХ БЮДЖЕТНИХ СТИМУЛІВ

На початку другого кварталу 2020 року в центрі уваги, найімовірніше, буде круте падіння попиту на багато сировинних товарів - від нафти та промислових металів до деяких видів сільгосппродукції. У міру поширення коронавірусу дедалі ймовірнішим стає і падіння пропозиції.

"Виробники та видобувні компанії незабаром зазнають браку робочої сили й розриву ланцюжків постачань. Зниження витрат на пальне відчувається всюди, від сільського господарства до гірничодобувного сектора. Однак ризики на стороні пропозиції можуть змусити деякі ринки знайти підтримку раніше, ніж можна судити за прогнозом попиту", - каже глава відділу стратегій на товарно-сировинному ринку Saxo Bank Оле Хансен.

Найбільший вплив наразі відчувається в енергетичному секторі. Поєднання швидкого зростання пропозиції поза ОПЕК і слабшання прогнозів світового попиту призвело до розпаду угоди ОПЕК+ 6 березня, а доданий тепер тиск через Covid-19 змусив нафту марки Brent упасти до 18-річного мінімуму.

З огляду на те, що більшість виробників нафти наразі продають її значно дешевше рівнів рентабельності їх операцій, рано чи пізно ринок відновиться, коли коронавірус почне відступати, або ж у таких країнах, як США і Бразилія, істотно знизиться кількість компаній з високими витратами за видобуток.

Відсутність ралі на ринку золота, незважаючи на поширення Covid-19 і зростання економічної невизначеності, змушує згадати 2008 рік, кажуть у Saxo Bank.

"На ранній стадії тієї фінансової кризи розпродавалися всі активи, оскільки інвестори прагнули зафіксувати прибуток або залучити кошти для покриття збитків на інших фронтах. За перші тижні минулої кризи золото впало в ціні на 27% до $725 за унцію, а потім відновило зростання, піднявшись до $1920 за унцію", - йдеться в огляді.

"Ми вважаємо, що нинішній перебіг подій зміцнив довгострокові підстави для збереження позицій у золоті. Тоді як офіційні процентні ставки знижено до мінімуму, дохідність корпоративних облігацій підвищується; реальна дохідність 10-річних держоблігацій США теж різко зросла через падіння інфляційних очікувань", - ідеться в огляді.

Джерело: Інтерфакс-Україна


Теги: | Saxo Bank | коронавірус | Covid-19 | економіка | бізнес | рецесія |

Важлива інформація

На сайті знаходиться програмне забезпечення для формування інформації відповідно до вимог Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів.