Ми робимо
інформацію доступною
Оновлений сервіс формування звітності SMIDA XML Reports

В Мінекономіки пояснили, чому курс долара падає, а ціни – ні


10.01.2020 13:22

Міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства УкраїниТимофій Милованов на своїй сторінці у Фейсбуці пояснив, «чому курс долара падає, а ціни – ні».

За його твердженням, це було найпопулярніше питання до Мінекономіки за останній місяць.

«Наша відповідь така. По-перше, вплив курсу відтермінований по часу. По-друге, на певні товари ціни вже падають. По-третє, уповільнюється інфляція - тобто швидкість зростання цін. І нарешті, не всі ринки конкурентні. А на монопольних ринках, поведінка монополістів може бути така, що зміни курсу відображаються в більших прибутках, а не менших цінах. (І, так, ми розслідуємо такі ринки і боремось з монополістами. Але це потребує дуже великого часу)», - пояснює міністр.

Милованов нагадав, що останні опубліковані Держстатом дані свідчать про ціновий спад в грудні.

«Звичайно до місячних даних потрібно ставитись з великою обережністю. Бо це може бути випадковість... І краще дивитись на річні тренди. Все ж, ці дані цікаві… Зверну увагу на один показник Держстату - річна інфляція уповільнилась до 4,1%. Це нижче від цілі НБУ. Це ще раз підтверджує мою позицію, що я виклав кілька тижнів тому - на сьогодні монетарна політика НБУ зажорстка, потрібна корекція в сторону зменшення облікової ставки. НБУ повністю незалежна інституція, і ми (Мінекономіки – ред.) поважаємо їхні економічні рішення. Але маємо право висловлювати свою позицію. Нижча облікова ставка дозволить позитивно вплинути на розвиток економіки, також позитивно вплине на курс. А це в свою чергу позитивно вплине на експортерів та бюджет. Зазвичай певна девальвація має негативні наслідки для споживачів ... Тут же ситуація інша: ми вже нижче цілі по інфляції, і тому певне підвищення інфляції є виправданим», - впевнений очільник міністерства.

На додачу до своїх коментарів Тимофій Милованов оприлюднив коментар Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства щодо цінової ситуації в країні.

Так, відповідно до оприлюднених даних Держстату вперше за роки незалежності України у грудні на споживчому ринку спостерігалась дефляція – ціни знизились на 0,2 % (раніше у грудні фіксувалося лише зростання цін, зокрема найнижче зростання становило 0,2 % у 2011-2012 рр.).

У річному розрахунку споживча інфляція продовжила стрімко сповільнюватись – до 4,1 % (порівняно з 5,1 % у листопаді) та у підсумку була близькою до нижньої межі цільового діапазону 5 % +/-1в.п. В цілому за підсумком 2019 року споживча інфляція є нижчою як від прогнозу станом на початок грудня – 4,5 %, так і від прогнозу середини жовтня (жовтневий урядовий прогноз – 6,7 %).

Базовий індекс споживчих цін знизився на 0,3 % (у річному розрахунку уповільнив зростання до 3,9 % порівняно з 4,8 % у листопаді); небазовий індекс споживчих цін за розрахунками Мінекономіки знизився на 0,1 % (у річному розрахунку уповільнив зростання до 4,3 % порівняно з 5,6 % у листопаді).

Нетипове для грудня зниження цін викликане:

суттєвою ревальвацією гривні (лише упродовж грудня середньомісячний обмінний курс гривні до долара США укріпився на 3,1 % (є найбільшим значенням у помісячному вимірі упродовж всього 2019 року), що створювало дефляційний вплив на внутрішні ціни (знизилися ціни на переважно імпортні товари: фрукти, одяг і взуття, побутову техніку, фармацевтичну продукцію, паливо та мастила, автомобілі та ін.);

зниженням ціни на природний газ для потреб населення на 11,2 % (з початку року ціни знизились на 28,7 %).

Крім того, насичення окремих сегментів продовольчого ринку (розширення пропозиції м’яса та м’ясопродуктів, цукру, олії та ін.) нівелювало зростання цін на ринку молочних продуктів, що дозволило зламати сезонність продовольчого ринку і залишити ціни незмінними у порівняні з попереднім місяцем (за останні два десятиліття у грудні завжди фіксувалося зростання цін на продукти харчування, найменше зростання було у 2011-2012 роках, коли ціни зросли на 0,1 %).

 

Джерело: фейсбук-сторінка Тимофія Милованова


Теги: | курс | валюта | долар | гривня | економіка | ВВП | ціни | інфляція |

Важлива інформація

На сайті знаходиться програмне забезпечення для формування інформації відповідно до вимог Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів.