Ми робимо
інформацію доступною
Оновлений сервіс формування звітності SMIDA XML Reports

Економісти KSE порахували втрати України від карантину


22.05.2020 16:16

Втрати для економіки України від введення карантинних обмежень оцінені в $50 млрд і більше, що ідентично потенційним втратам вартості людського ресурсу від відсутності карантину.

Такий розрахунок представила Київська школа економіки під час презентації дослідження "Скільки Україні коштує карантин?".

Втрати для економіки запропоновано порахувати у двох показниках: втрати у вартості людських життів і втрати у відсотках ВВП.

Розрахунок для першого показника: якщо скасувати карантин повністю, то ми могли би втратити 120 тис. життів (оцінка базується на моделі Київської школи економіки). Якщо оцінити 120 тис. життів у грошовому еквіваленті, то зняття карантину коштувало би країні $50-54 млрд. Втрати пораховані на базі оцінки вартості життя, яка для України становить $454 тис.

Розрахунок для України зроблено науковцем Кіпом Віскучі (через адаптацію показників США). Вартість карантину у $54 млрд можна порівняти з 35% ВВП у поточних доларах США на 2019 рік (номінальний ВВП становить 3,974 млрд грн = $154 млрд).

  

Розрахунок для другого показника: втрати оцінюються на базі прогнозів по падінню ВВП від Міжнародного валютного фонду та консенсус-прогнозу Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства. Для оцінки використано методологію університету Вайомінгу (США).

Втрати через карантин для економіки дорівнюють $50-54 млрд, що розраховується як чиста приведена вартість втрат.

«При цьому, потрібно тверезо оцінити можливі наслідки від того, що було би, якщо карантин би не запроваджували. Ми говоримо про понад 120 тис. втрачених життів та понад 5 млн тих, хто захворів, або 12,5% населення. Тобто до 12,5% могло би"випасти" і з робочої сили - не працювали би, не створювали продукт. Але насправді - померло б набагато більше людей, бо система охорони б захлиналась, реанімації були б зайняті лише коронавірусними хворими - всі інші б не могли отримати місце в реанімації», - наголосила віце-президентка KSE Наталія Шаповал.

Відповідно, щоб зробити висновок,чи потрібен був карантин з точки зору економічних втрат, потрібно порівняти показники втрат у людських життях та у ВВП.

«Чистий економічний ефект від карантину майже нульовий. Але завдяки карантину, і це дуже важливо, нам вдалось врятувати життя людей. Тому варто продовжувати карантинні обмеження, поступово послаблюючи їх, вводити смарт-підхід - розумний, таргетований карантин», - наголосив президент KSE Тимофій Милованов.

 

Джерело: Фінансовий клуб


Теги: | KSE | ВВП | коронавірус | карантин |

Важлива інформація

На сайті знаходиться програмне забезпечення для формування інформації відповідно до вимог Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів.