Ми робимо
інформацію доступною
Оновлений сервіс формування звітності SMIDA XML Reports

Фінансовий тижневик (станом на 25 квітня 2022 року)


25.04.2022 16:34

Тижневий огляд ринків від компанії ICU станом на 25.04.2022

 

ФокусУкраїна
Сегментивнутрішня ліквідність, державні облігації, валютний ринок, макроекономіка
Аналітики: Віталій Ваврищук, Олександр Мартиненко, Тарас Котович

 

 

Єврооблігації й надалі дешевшають

Стислий виклад коментарів

 

Огляд міжнародних ринків

"Яструбина" ФРС змушує ринки капітулювати

Керівництво ФРС знову підвищило градус риторики про можливе підвищення ставок цього року. Це спровокувало нову хвилю розпродажів, незважаючи на обнадійливі ознаки стійкості економіки США.

Ринки державних облігацій

Бюджет потребує фінансування в більших обсягах

Минулого тижня уряд позичив 23.6 млрд грн, в т.ч. 20 млрд грн від НБУ. Це був уже третій випуск облігацій, викуплений Національним банком із початку війни.

Єврооблігації й надалі дешевшають

Загострення на фронті вкотре погіршило настрої інвесторів і призвело до подальшого зниження цін на українські єврооблігації.

 

                                

 

                               

 

Огляд міжнародних ринків

"Яструбина" ФРС змушує ринки капітулювати

Керівництво ФРС знову підвищило градус риторики про можливе підвищення ставок цього року. Це спровокувало нову хвилю розпродажів, незважаючи на обнадійливі ознаки стійкості економіки США.

Ринки оптимістично почали минулий тиждень, але не змогли втримати позитив незабаром перейшли до зниження котируван, яке в наступні дні тільки прискорювалося. Спочатку голова ФРС Чикаго Чарльз Еванс заявив, що ставки буде піднято вище нейтрального рівня. Голова ФРС Сент-Луїсу Джеймс Буллард пішов ще далі й сказав, що не варто виключати можливого одноразового підняття ставок на 75 б.п. Врешті голова ФРС Джордж Пауелл зазначив, що вважає виправданими високі темпи підвищення ставок на початковому етапі, і що на порядку денному травневого засідання центробанку стоїть підвищення ставок на 50 б.п. Наразі ринкові котирування передбачають підвищення ставок на 50 б.п. на кожному з чотирьох наступних засідань ФРС - у травні, червні, липні й вересні.

Ще один тиждень сезону квартальних фінансових звітів приніс змішані результати. Проте в цілому станом на четвер результати 77% компаній, що відзвітували за 1кв22, перевершили прогнози аналітиків. Крім того, із США надходили позитивні макроекономічні дані: знову знизилася кількість заявок на виплати по безробіттю, зросло житлове будівництво. Втім, цього було недостатньо, щоб переломити знижувальні тренди на ринках.

За тиждень S&P 500 впав на 2.8%, а Nasdaq Composite на 3.8%. Глобальний All-World FTSE знизився на 2.6%. Європейський індекс Euro Stoxx – на 1.4%. Індекс долара США DXY укріпився на 0.9% до 101.2. Дохідності десятирічних казначейських облігацій США зросли ще на 7 б.п. до 2.9%. Індекс єврооблігацій країн, що розвиваються, EMBIV, впав на 1.6% до 92.7.

Минулого тижня сировинні ринки зосереджували свою увагу на послабленому попиті, особливо в Європі й Китаї. Тому ціни більшості видів сировини знизилися. Ціни на енергетичне вугілля (+9%) зростали найбільше на тлі падіння російського експорту й поточного дефіциту вугілля в Індії. Погіршення прогнозів глобального економічного зростання та послаблення попиту на паливо в Китаї через спалах COVID-19 вдарили по цінах на нафту (-5%). Ціни на залізну руду впали на 5% після заявлених регуляторами Китаю планів знову скоротити виробництво сталі цього року.

Погляд ICU: Ні сильні макроекономічні дані, ні позитивні сюрпризи в корпоративній фінансовій звітності не змогли втримати ринки від подальших розпродажів. Це спонукало деяких спостерігачів зробити висновок, що більшість інвесторів капітулювала під тиском щораз жорсткіших висловлювань керівництва ФРС. Також це може означати, що донедавна ринкові котирування недостатньо враховували ймовірність рішучих підвищень ставок регулятором. Імовірність подальшого зниження фондових індексів залишається високою. Ринкова капіталізація індексу S&P 500 зараз перевищує ВВП США на 60%, а її співвідношення до прибутків компаній індексу становить 22х. Ці значення є найвищими за всі часи до початку COVID-пандемії.

Олександр Мартиненко, м.Київ, (044) 377-7040 дод.726

 

 

Ринки державних облігацій

Бюджет потребує фінансування в більших обсягах

Минулого тижня уряд позичив 23.6 млрд грн, в т.ч. 20 млрд грн від НБУ. Це був уже третій випуск облігацій, викуплений Національним банком із початку війни.

Минулого тижня обсяг ОВДП, викуплених Національним банком від початку повномасштабної війни, зріс до 60 млрд грн. Перший випуск облігацій для НБУ, відбувся ще в березні, другий – 13 квітня, але третій випуск відбувся з проміжком лише в один тиждень. Обсяги кожного з трьох випусків становили 20 млрд грн.

Також у вівторок було проведено черговий первинний аукціон із розміщення ОВДП. Попри великі обсяги гривневої ліквідності в банківській системі (минулого тижня загальний обсяг ліквідності перевищив 230 млрд грн), гривневі папери не користувалися попитом і принесли бюджету всього 156 млн грн. Переважну більшість коштів принесли валютні ОВДП, майже $82 млн та 33 млн євро (2.4 та 1.1 млрд грн відповідно). Більше деталей в огляді аукціону.

Саме валютні ОВДП і торгувалися найбільше на вторинному ринку. Якщо за всіма чотирма випусками гривневих військових ОВДП було укладено понад дві тисячі угод загальним обсягом менш ніж 250 млн грн, то з обома валютними було всього 172 угоди, але на понад 2.7 млрд грн. Тож гривневі ОВДП могли купувати переважно дрібні інвестори, а валютні купували переважно банки.

Погляд ICU: Імовірно, банки мають переважно коротку ліквідність і через це Міністерство фінансів планує розміщувати завтра тримісячні гривневі облігації на додачу до вже пропонованих у попередні тижні піврічних та річних ОВДП. Через погашення в середу гривневих ОВДП на понад 17 млрд грн (частина з них була розміщена вже в період воєнного стану) можна очікувати досить великий інтерес до тримісячних ОВДП від банків. Тож загальний обсяг запозичень може зрости в порівнянні з попереднім тижнем.

Завдяки НБУ чисте фінансування бюджету від початку року наразі зросло до 48.5 млрд грн. Проте без урахування викуплених НБУ облігацій наразі не рефінансовано майже 12 млрд грн гривневих запозичень. Окрім того, уряд не зміг рефінансувати й ОВДП в іноземній валюті на $690 млн та 203 млн євро. Саме тому питання залучення зовнішнього фінансування набуває особливої ваги.

Тарас Котович, м.Київ, (044) 377-7040 дод.724

 

 

 

Єврооблігації й надалі дешевшають

Загострення на фронті вкотре погіршило настрої інвесторів і призвело до подальшого зниження цін на українські єврооблігації.

Заяви українських посадовців та експертів про початок наступу росії на Донбасі, а згодом і заяви з російського боку про другий етап «спецоперації» та плани захоплення усього півдня України ще більше зневірили інвесторів. Тож єврооблігації подешевшали ще на 5-9% та повернулися до значень середини березня.

За єврооблігаціями з погашеннями в наступні 10 років, тобто з 2023 по 2033 рік, ціни знизилися на 2-3 центи, до 33-43 центів на долар, що відповідає дохідності 26-88%. А от за єврооблігаціями з погашенням цього року ціна знизилася теж на три центи, до 58 центів на долар, що відповідало вже 219% річних.

Погляд ICU: Під час Весняних зборів Світового банку та МВФ Міністр фінансів України вкотре наголосив, що Україна планує виконувати всі свої боргові зобов’язання в повному обсязі та вчасно. Додатковим позитивним сигналом стали домовленості про суттєве розширення пакету міжнародної допомоги

Україні. Почали також з’являтися й обіцянки про надання безповоротної допомоги, зокрема $500 млн від США. Водночас інвестори й надалі переважне значення надають саме інформації про хід воєнних дій та перспективи завершення війни. Наразі позитивних сигналів усе ще не достатньо попри те, що країни Заходу оголосили про суттєві майбутні поставки важкого озброєння Україні.

Тарас Котович, м.Київ, (044) 377-7040 дод.724

 

 

 

------------------------------------------------------------------

АНАЛІТИЧНІ ДОСЛІДЖЕННЯ

 

Віталій Ваврищук – керівник підрозділу макроекономічних досліджень - vitaliy.vavryshchuk@icu.ua

Тарас Котович - старший фінансовий аналітик (державний борг)  -  taras.kotovych@icu.ua
Олександр Мартиненко - керівник підрозділу аналізу корпорацій (небанківський сектор)  -  alexander.martynenko@icu.ua
Михайло Демків - фінансовий аналітик (банківський сектор)  -  mykhaylo.demkiv@icu.ua
Дмитро Дяченко - молодший аналітик  -  dmitriy.dyachenko@icu.ua

-----------------------------------------------------------------------

бізнес центр "Леонардо", 11-й пов., 
вул. Богдана Хмельницького, 19-21, Київ, 01030 Україна,
тел: +38 044 3777040       WEB   www.icu.ua


 
ТОВ «ІНВЕСТИЦІЙНИЙ КАПІТАЛ УКРАЇНА» Ліцензії НКЦПФР на здійснення професійної діяльності на фондовому ринку: дилерська діяльність – AE 263019, брокерська діяльність – AE 263018, депозитарна діяльність депозитарної установи – АЕ 286555, діяльність андерайтера – АЕ 263020.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ЗАСТЕРЕЖЕННЯ / РОЗКРИТТЯ ДОДАТКОВОЇ ІНФОРМАЦІЇ
Цю аналітичну публікацію підготовлено в ТОВ «Інвестиційний капітал Україна» суто для інформаційних цілей для своїх клієнтів. Вона не є інвестиційною порадою або пропозицією продати чи купити будь-який фінансовий інструмент. Тоді як було вжито відповідних заходів, щоб опублікована інформація не була неправдивою чи вводила в оману, ТОВ «Інвестиційний капітал Україна» не робить заяв, що вона є повною і точною. Інформація, що міститься в цій публікації, може бути змінена без жодних попереджень. Захист авторських прав та права на базу даних присутні в цій публікації, і її не може відтворити, поширити або опублікувати будь-яка особа для будь-яких цілей без попередньої згоди ТОВ «Інвестиційний капітал Україна». Усі права захищено.
Будь-які інвестиції, згадані тут, можуть включати значний ризик, не обов’язково у всіх юрисдикціях, можуть бути неліквідними й не можуть бути прийнятними для всіх інвесторів. Вартість або дохід згаданих тут інвестицій можуть змінюватися або залежати від обмінного курсу. Історичні дані не можуть бути підставою для майбутніх результатів. Інвестори мають робити власні дослідження та приймати рішення, не покладаючися на цю публікацію. Лише інвестори зі значними знаннями й досвідом у фінансових питаннях, які спроможні оцінити переваги та ризики, мають розглядати інвестиції в будь-якого емітента або ринок, а інші особи не повинні робити жодних дій на підставі цієї публікації.
Будь ласка, надсилайте запит про додаткову інформацію із цього звіту на research@icu.ua.       
--------
УВАГА!  АРІФРУ може не розділяти оціночних суджень авторів оглядів і прогнозів, не надає жодних гарантій реалізації прогнозів та рекомендацій, викладених у цьому документі, і не бере на себе відповідальності за будь-які можливі наслідки використання цієї інформації, включаючи фінансові втрати, але не обмежуючись ними. Наведену інформацію в жодному разі не можна розглядати як рекомендацію на купівлю чи продаж цінних паперів.


Теги: | Галузеві огляди |

Важлива інформація

На сайті знаходиться програмне забезпечення для формування інформації відповідно до вимог Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів.